Menu
Licznik odwiedzin: 8897649
Doświadczenia Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze w pracy z dziećmi z FASD i ich rodzicami
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze uprzejmie informuje, w że w dniu 2 grudnia 2016 r. odbyła się konferencja p.t. "Poszukiwanie modelu diagnozy i pomoc dzieciom z FASD" zorganizowana na Uniwersytecie Zielonogórskim przez Biuro Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zielonej Górze.
Na konferencji wystąpiła między innymi Iwona Zwierzchowska – kierownik Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze, która podzieliła się doświadczeniami Ośrodka Adopcyjnego w pracy z dziećmi z FASD i ich rodzicami.
Większość dzieci zgłaszanych do przysposobienia pochodzi ze środowisk rodzinnych, w których wiodącym problemem jest nadużywanie alkoholu. Z tego powodu prawie każde dziecko zgłaszane do przysposobienia może być obciążone FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) czy FASD (Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu). Przy ogromnych trudnościach diagnostycznych w zakresie FAS/FASD wymagających współpracy zespołu interdyscyplinarnego, pracownicy Ośrodka Adopcyjnego mogą jedynie wskazywać na podejrzenie występowania FAS/FASD u dzieci zgłaszanych do przysposobienia.
Udział w konferencji o tak ważnej tematyce dał możliwość pracownikom Ośrodka Adopcyjnego poszerzenia wiedzy w zakresie FASD. Tym bardziej cenna była obecność na konferencji wybitnych specjalistów i praktyków z różnych obszarów obejmujących problematykę dziecka z FASD, którzy przybliżyli uczestnikom konferencji treści z zakresu występujących zaburzeń, metod diagnozy, pomocy dziecku i rodzinie.