Menu
Licznik odwiedzin: 8899230
Cykl audycji i reportaży o wolontariacie
W związku z ogłoszeniem roku 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu i Aktywności Obywatelskiej , Departament Infrastruktury Społecznej realizuje cykl audycji i reportaży wraz z konkursami, które będą zgłębiały ideę wolontariatu i pokazywały przykłady jego niezwykłych możliwości.
Wszystkie audycje tematyczne zaplanowane zostały w ramach realizowanego projektu systemowego pn. „Podnoszenie kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej w województwie lubuskim” i będą emitowane na antenie Radia Zachód - Regionalnej Rozgłośni Radiowej Polskiego Radia – w paśmie 103 i 106 FM.
Całe przedsięwzięcie będzie sygnowane wspólnym tytułem: „...Życie nie tylko po to jest by brać...” i składać się będzie z:
- 20 ośmiominutowych audycji i reportaży o tematyce solidarności międzypokoleniowej i wolontariatu;
- 20 konkursów edukacyjnych (po około 5 min.).
Celem tego medialnego przedsięwzięcia jest promocja idei wolontariatu i płynących z niej korzyści.
Emisja audycji i reportaży rozpoczęła się 16 października 2011 , a zakończy się 13 listopada 2011.
Słuchacze rozgłośni najpierw wysłuchają audycji lub reportażu (czas emisji ok.8 minut), po krótkiej muzycznej przerwie będą uczestniczyć w konkursie edukacyjnym związanym tematycznie z wolontariatem (ok. 5 min).
Każda audycja, reportaż i konkurs będą zaczynały się sygnałem z tytułem cyklu oraz informacją: Unia Europejska zainspirowana zasadą solidarności połączyła swe siły z państwami członkowskimi i ogłosiła rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu i Aktywności Obywatelskiej..
Po audycji, reportażu i konkursie poinformujemy, że cykl antenowy „...Życie nie tylko po to jest by brać...” powstał przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, a współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Plan audycji, reportaży oraz konkursów:
- audycje i reportaże będą emitowane o godz. 915
, konkursy o godz. 930
w dniach 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 26, 27, 28, 31 października oraz 2, 3, 4, 5 listopada, a także
- audycje i reportaże o godz. 1110
oraz konkursy o godz. 1125
w dniach 16, 23, 30 października oraz 6 i 13 listopada
Projekt cyklu:
- 16 października 2011 r. godz.1110 – Lubuski Tydzień Seniora - „Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi”. Audycja będzie prezentacją laureatów nagrody wręczanej z okazji XIII Lubuskiego Tygodnia Seniora „Wolontariuszka i wolontariusz 50+ Roku 2011”. Wolontariusze – seniorzy opowiedzieli o swojej działalności, o jej przyczynach i efektach oraz o satysfakcji z takiej życiowej postawy. Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak oraz Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła przedstawili ideę tego konkursu i znaczenie całego przedsięwzięcia dla propagowania idei wolontariatu wśród starszego pokolenia.
- 17 października 2011 r. godz. 915 – Wolontariat wart zachodu. W audycji przeprowadzonej na żywo z udziałem Dyrektora Departamentu Infrastruktury Społecznej – Mirosława Glaza, który zapozna mieszkańców regionu z działaniami podejmowanymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze z okazji Roku Wolontariatu i Aktywności Obywatelskiej. Pytania dotyczyć będą rodzaju działań, grup społecznych, do których są one adresowane oraz spodziewanych efektów. Pytania będą dotyczyły również oceny sytuacji w regionie pod kątem możliwości funkcjonowania wolontariuszy.
- 18 października 2011 r. godz. 915 – Wolontariat w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Tematem rozmowy będzie opis zasad, którymi powinien kierować się wolontariusz, jakie powinien mieć cechy i umiejętności, czym może się zajmować wolontariusz oraz jakiego rodzaju szkolenia są oferowane dla obecnych i przyszłych wolontariuszy.
- 19 października 2011 r. godz. 915 – Komu potrzebny jest wolontariusz, sobie, czy innym? Audycja będzie zawierała rozmowy z wolontariuszami, którzy mają już za sobą kilkuletnią historię tej działalności oraz z przedstawicielami instytucji organizującymi wolontariat. Zadaniem audycji będzie sprecyzowanie efektów działań wolontariatu zarówno dla osób potrzebujących jak i dla tych, którzy pomagają.
- 20 października 2011 r. godz. 9.15 – Odkryj potęgę wolontariatu. Od lat wolontariatem zaczęły się interesować osoby i instytucje odpowiedzialne za resocjalizację więźniów. W audycji przeprowadzimy rozmowy z psychologami, wychowawcami więziennymi, przedstawicielami stowarzyszenia „Patronat” o terapeutycznej roli jaką odgrywa wolontariat, a także o tym, jak zainicjować i prowadzić takie działania.
- 21 października 2011 r. godz. 915 – Rok 2011 – rokiem wolontariatu – o europejskiej idei wolontariatu. Porównanie osiągnięć w tej dziedzinie Polski i innych krajów europejskich.
- 23 października 2011 r. godz. 1110 – Czym dla potrzebujących jest pomoc wolontariuszy? Audycja z udziałem przedstawicieli hospicjów. Pokazanie zostanie znaczenie tej formy pomocy w najtrudniejszych momentach życia.
- 24 października 2011 r. godz. 915 – wolontariat – edukacja i praca. Zadaniem audycji będzie pokazanie szans na rynku pracy dla osób posiadających doświadczenie wolontariackie. Wyjaśnienie jakie są rodzaje wolontariatu, jaka jest oferta dla młodzieży, jak samemu można zorganizować wolontariat. W audycji wystąpią przedstawiciele centrów wolontariatu, młodzi wolontariusze oraz pierwsza wolontariuszka w urzędzie - Magda Łapkowska.
- 25 października 2011 r. godz. 915 – Wolontariat bez granic (wieku). Audycja pokaże wolontariat jako sposób na życie po 50-ce. Coraz więcej osób chce być aktywnymi, mieć poczucie wartości i pewności siebie, realizować aktywny i barwny sposób życia.
- 26 października 2011 r. godz. 915 - Wolontariat za granicą. Możliwości pracy wolontariackiej istnieją w każdym państwie unijnym, zwłaszcza przy organizacji dużych imprez sportowych.
Reportaże w terenie:
- 27 października 2011 r. godz. 915 – sprawdzenie znajomości pojęcia wolontariat. Sonda z udziałem mieszkańców regionu na temat znaczenia tego pojęcia.
- 28 października 2011 r. godz. 915 – organizacje przyjazne wolontariuszom. Dziennikarze dotrą do kilku organizacji wspierających wolontariuszy, które przeprowadzają szkolenia, organizują zagraniczne wyjazdy lub pośredniczą w podejmowaniu pracy w wolontariacie. Pokażą specyfikę ich działalności i sposób rekrutowania nowych wolontariuszy.
- 30 października 2011 r. godz. 1110 – Komu potrzebny jest wolontariusz? Na przykładzie placówek zdrowia pokazane zostaną efekty pracy wolontariuszy. Pacjenci i personel zrelacjonują wagę działalności wolontariackiej i jej namacalne efekty. Wypowiedzi te zostaną skonfrontowane z tzw. powszechną opinią o wolontariacie.
- 31 października 2011 r. godz. 915 – Wolontariat wart zachodu – raport z kampanii informacyjno–promocyjnej o wolontariacie. Pokazane zostaną elementy tworzenia tej kampanii oraz spodziewane efekty tych działań.
- 2 listopada 2011 r. godz. 915 – Lubię pomagać – spotkanie z wolontariuszami w jednej z lubuskich szkół. Spotkanie z udziałem nauczycieli i próba odpowiedzi na pytanie, komu tak naprawdę pomaga wolontariat. Uczniowie opowiedzą o swoich doświadczeniach i o swoich odczuciach w czasie pracy wolontariackiej.
- 3 listopada 2011 r. godz. 915 – Hospicjum to też życie. Udział wolontariuszy w opiece paliatywnej – na przykładzie jednego z lubuskich hospicjów pokazanie, jakie znaczenie ma w sytuacji ciężkiej choroby bezinteresowna pomoc obcych osób.
- 4 listopada 2011 r. godz. 915 – Uśmiech pomaga. Odwiedzimy świetlicę środowiskową (socjoterapeutyczną) dla dzieci wymagających pomocy. Pokażemy sposób pracy wolontariuszy z dziećmi, które są w trudnych rodzinnych sytuacjach.
- 5 listopada 2011 r. godz. 915 – Ludzie żyją coraz dłużej, ale niestety dotykają ich choroby związane z wiekiem. Dzięki wolontariuszom ich życie – często samotne – może nabrać większej radości i zadowolenia. Pokażemy na przykładzie jednego z domów pomocy społecznej, jak można pomóc starzejącemu się społeczeństwu bez większych finansowych nakładów. Czego oczekują mieszkańcy tych placówek i jakie umiejętności powinien posiadać wolontariusz.
- 6 listopada 2011 r. godz. 1110 – Możemy pomóc sobie sami. Okazuje się, że ludzie nie pozbawieni zajęcia, mający cel w życiu, są zdrowsi i lepiej nastawieni do życia. Coraz bardziej popularnym zacięciem jest praca w wolontariacie osób powyżej 50-tego roku życia. Jest to zarówno sposób na znalezienie pracy, jak i na nabycie nowych umiejętności. Prześledzimy drogę do wolontariatu jednej z takich osób.
- 13 listopada godz. 1110 – jedną z popularniejszych form wolontariatu jest „praca Mikołaja”. Za niespełna miesiąc mikołajki, później święta, więc dużą popularnością będą cieszyły się instytucje i stowarzyszenia organizujące świąteczne wsparcie dla osób potrzebujących. Dotrzemy do organizatorów szkoleń Mikołajów i tych, którzy tym się już zajmowali.
Konkurs edukacyjny
Elementem edukacyjnym, interaktywnym będzie konkurs emitowany równolegle z audycjami i reportażami. Przygotujemy testowe pytania związane z wolontariatem. Słuchacze otrzymają pytanie i trzy propozycje odpowiedzi. Kto pierwszy poprawnie odpowie na pytanie, otrzyma nagrodę. Aby dać szansę wielu osobom, słuchacze będą mogli dzwonić do konkursu tylko jeden raz w tygodniu, niezależnie od wyniku. Wyzwolone w czasie konkursu emocje pozwolą lepiej zapamiętać prezentowane w audycjach zagadnienia.