Menu
Licznik odwiedzin: 8899517
Program Aktywnych Społeczności Stowarzyszenia CAL
Departament Infrastruktury Społecznej informuje i zaprasza organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne przyczyniające się do rozwoju lokalnej społeczności do wzięcia udziału w inicjatywie Stowarzyszenia CAL, która od początku swojej działalności wspiera aktywność społeczną mieszkańców wsi i miast.
Jednym z kluczowych programów Stowarzyszenia jest Program Aktywnych Społeczności. Od czterech lat realizowana jest kampania Czerwiec Aktywnych Społeczności , w ramach której odbyło się blisko tysiąc wydarzeń w Polsce. Doświadczenia ostatnich lat, współpraca z animatorami z różnych środowisk w kraju oraz inspiracje z zagranicy złożyły się na opracowanie modelu aktywnej społeczności. Prezentowany przez Stowarzyszenie model jest w największej mierze efektem pracy animatorów regionalnych pracujących w projekcie „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” oraz ekspertów ze Stowarzyszenia CAL. Prezentowany model aktywnej społeczności zawiera narzędzia i kluczowe elementy, o które należy zadbać w społeczności, by zapewnić jej zrównoważony rozwój.
poniżej zamieszczamy dostarczone nam przez Stowarzyszenie CAL materiały programowe.
IDEA PROGRAMU AKTYWNYCH SPOŁECZNOŚCI
Oddolne inicjatywy społeczne są dowodem na to, że jesteśmy skuteczni, potrafimy się komunikować, wypracowywać kompromisy i że w pełni wykorzystujemy to, co najlepszego daje nam demokracja – możliwość kreowania zmiany społecznej. Program Aktywnych Społeczności wspiera i promuje działalność grup, instytucji i organizacji, które postanowiły przysłowiowo wziąć sprawy w swoje ręce.Bo zmiana społeczna to proces naturalny, wynikający z konieczności rozwoju – i jednostek, i grup społecznych. Czy zawsze jednak starcza nam sił i motywacji, by tę zmianę inicjować samemu? Proces zmiany społecznej na poziomie lokalnym powinien być oparty na aktywizacji grup społecznych i środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Warto się zastanowić: Czy także ode mnie i od mojego działania zależy rozwój w mojej społeczności? Czy moje zaangażowanie i aktywność zmienią otaczający mnie świat na lepszy?Aktywne Społeczności pokazują, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Potrzebny jest impuls i skuteczny animator. To on zaraża swoim entuzjazmem, a przy tym dobrze zna potrzeby środowiska, na rzecz którego działa. Umie słuchać ludzi, zachęca do współpracy, jest dobrym organizatorem, a przede wszystkim chce wprowadzić zmianę i jest pewien tego, że wspólnota powstająca wokół rozwiązywanego problemu da początek pozytywnym zmianom. Najtrudniejsze są początki, przekonanie do działania – wyzwolenie energii w ludziach i uwierzenie przez nich, że są zdolni do skutecznego działania, że chcieć to móc! Kiedy pojawią się pierwsze sukcesy, każda osoba może mieć osobiste poczucie satysfakcji i pewność, że wysiłek włożony w działanie ma sens i przynosi widoczne efekty. Zmiany też to także magnes przyciągający kolejne osoby włączające się w animację społeczną.Rozwój społeczny niosący za sobą zmianę jest silnie powiązany z partnerstwem. Działanie w pojedynkę często jest skazane na niepowodzenie i może rodzić frustrację, przy której nadzieja i chęć poprawy sytuacji szybko gaśnie. Warto rozejrzeć się wokół siebie, bo animowanie społeczeństwa to budowanie i wzmacnianie sieci kontaktów. Zachęcamy do działania nie tylko pojedyncze osoby, ale także instytucje pomocy społecznej, lokalną prasę, przedstawicieli władz lokalnych, organizacji pozarządowych działających w obszarze, w którym rozpoczynamy zmianę. Każda z tych grup ma niepowtarzalne zalety, umiejętności i wewnętrzne zasoby. Partnerstwa wielu instytucji z różnych sektorów (publicznego, pozarządowego i prywatnego) mają o wiele większe możliwości niż indywidualne podmioty, dzięki czemu mogą otwierać zamknięte dotąd drzwi.
CELE PROGRAMU
- zachęcenie innych do działania w społeczności lokalnej
- wsparcie w promocji wydarzeń, inicjatyw, działań
- pokazywanie dobrych praktyk, które staną się inspiracją dla innych
- wsparcie animatorów regionalnych dla grup formalnych i nieformalnych, które chcą zrobić coś angażując lokalną społeczność
- refleksja na temat animacji społecznej.
DLA KOGO
Zachęcamy do przyłączenia się do Programu Aktywnych Społeczności grupy formalne i nieformalne, które w swoje działania angażują innych i tym samym przyczyniają się do rozwoju lokalnej społeczności. Czekamy na zgłoszenia wszystkich tych, którzy swoje działanie opierają o współpracę i partnerstwo. Którzy działają na poziomie lokalnym i starają się korzystać z potencjału miejsca, w którym żyją, a także odpowiadać na potrzeby mieszkańców.
Zgłoszenia do Programu Aktywnych Społeczności należy składać do dnia 15 czerwca br. na formularzu dostępnym na stronie www.aktywnespolecznosci.pl