Menu
Licznik odwiedzin: 8858656
Wzmocnienie ekonomii społecznej
W dniu 17 maja 2016 r. w obecności mediów Romuald Gawlik, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Romuald Gawlik oraz Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze podpisali umowę na realizację projektu pn. „Efekt Synergii - koordynacja lubuskiej ekonomii społecznej”. Projekt realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze w ramach Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Oś Priorytetowa – Równowaga społeczna. Kwota dofinansowania to prawie 2,5 mln zł. Czas trwania projektu 01.11.2015 r. do 31.12.2018 r.
To duży i ważny projekt, który będzie realizowany w całym województwie – mówił w trakcie konferencji prasowej wicemarszałek Romuald Gawlik.
Szczegóły projektu przedstawił dyrektor Jakub Piosik - Głównym celem projektu jest poprawa warunków rozwoju podmiotów ekonomii społecznej, wzmacnianie potencjału instytucji oraz promocja dobrych praktyk. Projekt skierowany jest do przedstawicieli: ośrodków wsparcia ekonomii społecznej, podmiotów ekonomii społecznej, jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych oraz przedstawicieli nauki i biznesu - mówił dyrektor ROPS.
Dyrektor podkreślił również, że w wyniku podjętych działań do końca 2018 roku 40 proc. samorządów lokalnych - 38 gmin/powiatów, zaangażuje się w proces rozwoju ekonomii społecznej poprzez uwzględnienie jej w dokumentach programowych.
Działania projektowe to m.in. koordynacja działań w obszarze ekonomii społecznej, organizacja sieci współpracy ośrodków wsparcia ekonomii społecznej, kampanie społeczne, Akademia Liderów Lokalnych oraz regionalny portal o ekonomii społecznej.
Województwo Lubuskie jest na etapie usprawniania systemu wsparcia sektora ekonomii społecznej, gdyż jest on nie tylko odpowiedzią na współczesne wyzwania społeczno–ekonomiczne, ale także próbą wprowadzenia na poziomie regionalnym, aktywnych sposobów rozwiązywania problemów społecznych.
Istotne jest stworzenie warunków do współpracy, zintegrowanego sytemu wsparcia, którego partnerami będą przedstawiciele samorządów, PES, biznesu, nauki. Dostrzegając zatem szanse na rozwój ekonomii społecznej, w Lubuskiem, zostało podjętych wiele działań pozwalających stworzyć podstawy prawne, organizacyjne i finansowe. - Konieczna jest budowa spójnego systemu rozwoju i wsparcia ES jako narzędzia, które może zapewniać wzrost zatrudnienia, wobec grup defaworyzowanych, w sferze pomocy społecznej, przedsiębiorczości i rozwoju lokalnego – mówił dyrektor ROPS.
Pomimo inicjatyw podjętych w regionie, w tym: opracowanie LPRES, powołanie RKRES, uruchomienie 2 OWES, wzmocnienie kompetencji kadry pomocy i integracji społ. (w projekcie 7.13 - 631 osób), województwo nadal boryka się z problemami rozproszenia, braku koordynacji działań, zbyt słabą jakością dotychczasowego wsparcia sektora ES.
- Badania ROPS z 2015 r. wskazują na małe zaangażowanie samorządów, aktualnie żaden nie posiada lokalnego programu rozwoju ES, a zagadnienia z zakresu ekonomii społecznej znajdują się śladowo w dokumentach strategicznych. Także wyniki diagnozy sektora ES z 2014 r. wskazują na konieczność koordynacji działań i wsparcia wobec podmiotów ES tj.: 2 OWES, 18 CIS-ów, 11 KIS, 19 WTZ, 51 spółdzielni socjalnych - mówił dyrektor J. Piosik.
Wyraźną barierą wskazywaną w trakcie konsultacji projektu oraz badaniu ROPS z 2015 r. był brak dotychczas regionalnego koordynatora działań i systemu wsparcia ES. Realizacja projektu ma na celu zmniejszenie rozproszenia systemu i ograniczenie możliwości dublowania się działań i kosztów w regionie. Ważnym elementem systemu koordynacji jest zestaw wskaźników zawartych w KPRES, LPRES i RPO- L2020, służących do monitorowania sytuacji społeczno-gospodarczej w Lubuskiem, pozwalający na usprawnienie procesu decyzyjnego w zakresie wspierania sektora ES na poziomie gmin, powiatów i województwa.