Menu
Licznik odwiedzin: 8858683
Ośrodek Adopcyjny w Zielonej Górze – wręczono świadectwa ukończenia szkolenia dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej
Uprzejmie informujemy, że 25 maja 2016 roku zakończyło się szkolenie podstawowe dla kandydatów na dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego oraz dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
Przez dziewięć spotkań szkoleniowych, obejmujących 50 godzin dydaktycznych, kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pieczy zastępczej.
Uczestnikom szkolenia zostały przybliżone wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, w szczególności problemy dotyczące rozwoju dziecka wychowywanego poza środowiskiem rodziną naturalną oraz wpływ sytuacji kryzysowych na dziecko. Kandydaci zapoznali się z tematyką więzi, ich budowania i znaczenia w życiu dziecka, w tym znaczenia pierwotnych więzi i rodziny biologicznej dziecka oraz sposobach włączania jej w obecne życie dziecka ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów z rodziną pochodzenia oraz działań ukierunkowanych na reintegrację rodziny biologicznej lub zapewnienia dziecku trwałego środowiska rodzinnego.
Ponadto kandydatom przybliżone zostały wybrane zagadnienia z zakresu wspomagania rozwoju dziecka z FAS, RAD, problemami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania oraz między innymi z podstawami wiedzy o uzależnieniach, w tym rozpoznawanie uzależnienia u dzieci i jego wpływie na dziecko i rodzinę, ale zwrócono również uwagę na potrzeby edukacyjne i sposoby wspierania dzieci w kompensowaniu opóźnień edukacyjnych i rozwijaniu zainteresowań oraz rozpoznawanie i ocenianie indywidualnych potrzeb dziecka oraz metod wspomagania rozwoju emocjonalnego, społecznego
i poznawczego dzieci.
Kandydaci zapoznali się z regulacjami prawnymi w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, w szczególności z zagadnieniami organizacji opieki nad dzieckiem i z możliwościami uzyskania wsparcia w wychowywaniu dzieci oraz z zasadami finansowania rodzin zastępczych zawodowych, rodzin zastępczych niezawodowych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo - wychowawczych typu rodzinnego.
Kandydaci, w wymiarze dodatkowych 10 godzin dydaktycznych, zdobyli praktyczną wiedzę w zakresie doświadczeń wychowawczych rodzin, które sprawują pieczę zastępczą w formie rodziny zastępczej zawodowej.
Na ostatnim spotkaniu szkoleniowym wręczono kandydatom świadectwa ukończenia. Wymóg posiadania świadectwa nakłada na kandydatów ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Świadectwa ukończenia szkolenia otrzymało 10 osób, a 1 osoba zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu.