Menu
Licznik odwiedzin: 8858144
Informacja dotycząca realizacji przez Marszałka Województwa Lubuskiego programu „Rodzina 500 plus”
Od 1 kwietnia 2016r. marszałek województwa realizuje program „Rodzina 500 plus”, tj. świadczenie wychowawcze, które podlega przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W związku z tym, że nowe świadczenie wychowawcze jest porównywalne z zagranicznymi świadczeniami rodzinnymi i wymagane jest w większości przypadków przed wydaniem decyzji, dokonanie uzgodnień z instytucjami zagranicznymi właściwymi ds. świadczeń rodzinnych oraz poinformowanie partnerów zagranicznych o złożonym w Polsce wniosku i przysługujących świadczeniach, to procedura jest diametralnie inna od postępowań w organach właściwych oraz zdecydowanie dłużej trwająca.
Koordynacja dotyczy rodzin, w których wnioskodawca lub członek rodziny pracuje w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Celem ustalenia czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz wskazanie kraju właściwego do wypłaty świadczeń w pierwszej kolejności niezbędnym jest ustalenie aktywności zawodowej obojga rodziców. W sytuacji nie wykonywania pracy na terenie Polski (brak składek na ubezpieczenie społeczne), uprawnienie do świadczeń istnieje tylko w kraju zatrudnienia drugiego rodzica. W takiej sytuacji wniosek jest przekazywany wraz z kompletem dokumentów oraz odpowiednim drukiem do instytucji zagranicznej, która winna go rozpatrzyć. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż osoby pracujące poza granicami Polski nie widnieją w systemie ZUS, jako zatrudnione i dlatego marszałek województwa jest zmuszony do wzywania wnioskodawców o dostarczenie dokumentów potwierdzających zatrudnienie. Wskazane jest zatem, aby do wniosku o świadczenie wychowawcze dołączane były kserokopie kontraktów, umów lub innych dokumentów potwierdzających wykonywanie pracy poza granicami. Ponadto, osoby, które pracują poza granicami Polski zazwyczaj nie rozliczają się z podatku w polskich urzędach skarbowych i nie są znane z urzędu ich dochody. Dlatego też, w celu ustalenia uprawnienia do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, koniecznym jest wezwanie wnioskodawcy do udokumentowania zagranicznych dochodów za rok bazowy lub uzyskanych po tym roku dochodów.
Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że procedura ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na poziomie Marszałka Województwa Lubuskiego jest długotrwała, wieloetapowa, kosztowna oraz wymaga dużego nakładu pracy.
Wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze, złożone przez Państwa w organach właściwych, a następnie przesłane do ROPS w Zielonej Górze, zostaną rozpatrzone przez marszałka w możliwie najszybszym terminie (według kolejności wpływu do ROPS), jednak z uwagi na złożoność procedury wymagają dłuższego okresu załatwienia.