Top menu

Echa ogólnopolskiego spotkania nt. "Rola pracownika socjalnego we współczesnym Świecie - zagrożenia i perspektywy".

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze, Obserwatorium Integracji Społecznej miał zaszczyt gościć w dniach 25 – 27 września 2013 r. przedstawicieli OIS-ów, ROPS-ów oraz OPS-ów na ogólnopolskim spotkaniu „Rola pracownika socjalnego we współczesnym Świecie – zagrożenia i perspektywy”. 

Głównym tematem seminarium było przedstawienie Raportu z przeprowadzonych badań przez Wydział Obserwatorium Integracji Społecznej w Zielonej Górze przy współpracy z Panią prof. dr hab.  Marią Zielińską i Panią dr Dorotą Szaban z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Spotkanie pierwszego dnia oficjalnie otworzył Pan Jakub Piosik Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, który przedstawił uczestnikom swoje doświadczenia wynikające z pracy pracownika socjalnego. Zwrócił uwagę jak trudny i złożony jest to zawód oraz jakie niesie ze sobą zagrożenia w bezpośrednich kontaktach z klientami pomocy społecznej. Życzył zaproszonym gościom konstruktywnej debaty oraz udanego pobytu w Zielonej Górze.

Drugiego dnia gości przywitała Pani Beata Kiecana Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Swoim przemówieniem wprowadziła uczestników spotkania do tematu i oddała głos kolejnym prelegentom.

Prof. dr hab. Zdzisław Wołk z Uniwersytetu Zielonogórskiego prezentując wykład na temat „Pracownik socjalny jako zawód zorientowany na ludzi” zdefiniował zawód pracownika socjalnego. Opisał kwalifikacje i kompetencje zawodowe a także profesjonalizm i kulturę pracy pracowników socjalnych. Starał się odpowiedzieć na zasadnicze pytanie co decyduje o wyborze takiego a nie innego zawodu - pasja, misja czy może powołanie?

Pani dr Dorota Szaban , kierownik Lubuskiego Ośrodka Badań Społecznych przy Uniwersytecie Zielonogórskim przedstawiła wyniki badań empirycznych przeprowadzonych przez zespół pracowników Obserwatorium Integracji Społecznej w Zielonej Górze. Głównym celem badań było zgromadzenie wiedzy, pozwalającej zweryfikować przyjęte założenia związane z koniecznością poprawienia warunków pracy, skuteczności oraz efektywności pracy pracowników socjalnych. Zaznaczyła, że uzyskane dane (z badań sondażowych i indywidualnych wywiadów pogłębionych) stanowią bogaty materiał empiryczny, pozwalający na przedstawienie ogólniejszych wniosków i rekomendacji dla instytucji wspierających pracę Ośrodków Pomocy Społecznej w województwie lubuskim.

Na zakończenie drugiego dnia odbył się panel dyskusyjny, w którym głos zabrała Pani Krystyna Wyrwicka Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawiła założenia do zmian w ustawie o pomocy społecznej a także odpowiadała na szereg pytań związanych z regulacjami prawnymi dotyczącymi spraw pracowników socjalnych.

W panelu uczestniczył również Pan Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła .

W trzecim dniu spotkania Pani Patrycja Rudź, reprezentująca Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie, przedstawiła koncepcję funkcjonowania Obserwatoriów Integracji Społecznej w 2014 r. oraz cele i założenia jakie będą przyświecać OIS-om na przyszły rok działalności.

Wszystkim zaproszonym gościom i prelegentom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu.

Styczeń
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Multimedia