Menu
Licznik odwiedzin: 8858320
Zaproszenie do udziału w konferencji "Korczak w dwugłosie pokoleń"
Komenda Chorągwi Ziemi Lubuskiej Związku Harcerstwa Polskiego bardzo serdecznie zaprasza wszyskich chętnych do udziału w konferencji "Korczak w dwugłosie pokoleń", która odbędzie się 26.10.2012 roku w Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze, a zorganizowanej z okazji Roku Korczaka.
Obrady konferencji będą toczyć się równolegle w dwóch grupach.
Na jednej sali w wykładach weźmie udział grupa dzieci i młodzieży, a na drugiej uczestniczyć będą pedagodzy, wychowawcy, instruktorzy placówek oraz dyrektorzy szkół. Idea zrodziła się stąd, że Janusz Korczak był jednym z pierwszych orędowników koncepcji wpływu dzieci na otaczającą rzeczywistość, propagował idee słuchania dziecka i respektowania jego praw. Organizatorom trudno było wyobrazić sobie rozmowę o Korczaku bez udziału dzieci. Dzieci i młodzież zatem uczestniczyć będzie w tym samym programie konferencyjnym. Po części plenarnej zorganizowane będą wspólne warsztaty dotyczące rozumienia, interpretacji i adaptacji metod Korczaka do aktualnej rzeczywistości i wymagań współczesności.
W programie konferencji znajdują się m.in. :
- „To co zostało…” – dziedzictwo Starego Doktora – mgr Jerzy Zgodziński – harcmistrz.
- Wystąpienia zaproszonych gości.
-
Prelekcje na temat metod pracy Janusza Korczaka (podział na dwie grupy wykładowe):
- Gazetka korczakowska, jako metoda aktywizacji dzieci i trening twórczości – mgr Andrzej Sibilski – harcmistrz.
- „Zrozumieć siebie i innych” – dr Irena Skipor-Rybacka (UAM w Poznaniu).
- Korczakowski system wyróżnień i kar jako metoda motywowania i korygowania zachowań – dr Artur Doliński – harcmistrz, mgr Katarzyna Kawka – harcmistrz.
- Korczakowskie prawa Dziecka w kontekście demokratyzacji życia szkoły – mgr Dobiesław Barczyński – harcmistrz, mgr Monika Robaczyńska. - Przerwa na kawę.
- Część warsztatowa (podział na cztery grupy warsztatowe). W tej części moderatorzy prowadzić będą zajęcia warsztatowe pod hasłem: ROZUMIENIE – INTERPRETACJA – ADAPTACJA (Warsztaty dotyczyć będą kwestii przedstawionych przez prelegentów w części pierwszej).