Menu
Licznik odwiedzin: 8858367
„Nowe realia społeczne wymagają nowych rozwiązań” (Strategia Europa 2020)
Inauguracja Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej to niewątpliwe nowe rozwiązanie w zakresie tworzenia spójnego modelu polityki społecznej w województwie lubuskim. 2 października 2012 roku w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze odbyło się pierwsze spotkanie organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze, który z dniem 1 lipca 2012 r. rozpoczął swoją działalność jako samodzielna jednostka samorządowa
Spotkanie otworzył Maciej Szykuła Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, który podczas swojej wypowiedzi przedstawił nową jednostkę oraz Dyrektora Ośrodka Jakuba Piosika i jego Zastępczynię Beatę Kiecaną. Powiedział także, że „Zadaniem ROPS będzie wyznaczanie kierunków polityki społecznej zmierzających do wyrównywania poziomu życia mieszkańców województwa lubuskiego współdziałając z różnymi podmiotami w gminach i powiatach. Wskazał także na znaczącą rolę Regionalnego Ośrodka w inspirowaniu i promowaniu nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej oraz bilansowaniu potrzeb w tym zakresie i diagnozowaniu problemy społeczne”.
Inaugurację Regionalnego Ośrodka Polityki społecznej uświetnili swoją obecnością przybyli goście w tym przedstawiciele: Wojewody Lubuskiego Marcina Jabłońskiego, Radni Sejmiku Województwa Lubuskiego, Wymiaru Sprawiedliwości - Sądów Okręgowych i Rejonowych z terenu województwa lubuskiego, Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, Publicznych Służb Zatrudnienia – Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze, a także Dyrektorzy i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Najliczniej zgromadzoną grupę reprezentowali kadra kierownicza i pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej OPS, PCPR. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele sektora pozarządowego, którzy wspólnie z samorządem realizują liczne działania w zakresie polityki społecznej.
Wśród prelegentów spotkania był Jakub Piosik Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze, który szczegółowo zaprezentował zadania, programy i projekty jakie zamierza realizować ROPS jako nowo powstała jednostka. Podkreślił, że ROPS w swojej codziennej pracy realizuje statutowe zadania samorządu województwa lubuskiego w zakresie polityki społecznej, ale zamierza także angażować się w inicjowanie nowych działań. Gdyż z arządzanie pomocą społeczną na szczeblu regionalnym, to nie tylko zarządzanie jedną instytucją – potrzebne są umiejętności analizy strategicznej, budowania strategii partnerstwa planowania i zarządzania usługami społecznymi.
Kolejnym prelegentem była Małgorzata Jaskulska Kierownik Wydziału Obsługi Projektu 7.1.3. Podczas swojego wystąpienia omówiła cele i założenia projektu systemowego 7.1.3 pn. „Podnoszenie kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej w województwie lubuskim”, którego 01.07.2012r. - wraz z uruchomieniem ROPS rozpoczęła się V edycja.
Następnie Pani Małgorzata Jażdżewska – zastępca Dyrektora Departamentu EFS przedstawiła możliwości pozyskiwania „ostatnich już środków” w obecnym okresie programowania 2007-2013 na działania organizacji pozarządowych. Ponadto omówiła stan wdrażania środków POKL w województwie lubuskim, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania alokacji na projekty systemowe Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.
Po przerwie nastąpiła druga część spotkania podczas której Agnieszka Pundyk Za-ca Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostrzynie oraz Małgorzata Gąsior animator lokalny Ośrodka Pomocy Społecznej z Zaboru zaprezentowały dobre praktyki działań realizowanych n a rzecz klientów ośrodków. Następnie Elżbieta Smykał pracownik projektu w swoim krótkim wystąpieniu przedstawiła wnioski ze spotkań roboczych organizowanych w ośrodkach pomocy społecznej.
Przedostatnim prelegentem spotkania była Irena Karkosz – Kierownik Zespołu Kuratorów Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, która przedstawiła prezentację nt. aktywne formy pracy z rodziną jako najskuteczniejsza metoda przeciw jej wykluczeniu. Zwróciła uwagę na różnicę w pracy pracownika socjalnego a kuratora społecznego, a jednocześnie podkreśliła znaczenie znajomości kompetencji poszczególnych służb i współpracy miedzy nimi.
Prelekcją kończącą spotkanie była wypowiedź Anety Makarskiej – społecznego kuratora Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, która opowiedziała o pozytywnych zmianach w procesie pomagania, którą spowodowało wprowadzenie w systemie pomocy społecznej funkcji asystenta rodziny.
Wspomniane zmiany w polskiej polityce społecznej oraz zmieniająca się sytuacja na rodzimym rynku usług socjalnych powodują wzrost zapotrzebowania na współpracę ze specjalistami w tej dziedzinie. Organizacje i instytucje działające w sferze społecznej muszą odpowiednio przygotować się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości prawnej i społecznej, a współpraca sektora pozarządowego i samorządowego musi zostać rozszerzona.
Wyzwaniem jest stworzenie nowoczesnej lokalnej infrastruktury społecznej w województwie, po to by wspierać metody zwalczania problemów społecznych oraz zaangażowanie obywateli w życie lokalnych społeczności, co ma prowadzić do podniesienia jakości życia mieszkańców naszego regionu.