Menu
Licznik odwiedzin: 8989623
Nowy Wojewódzki Program z obszaru uzależnień
Sejmik Województwa Lubuskiego w dniu 19 grudnia br. Uchwałą Nr XVII/156/11 przyjął Wojewódzki Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2012-2017.
Program obowiązywać będzie od 1 stycznia 2012 r.
Funkcję kierownika naukowego nad opracowaniem Programu objęła Pani dr hab. Dorota Rybczyńska Abdel-Kawy – profesor w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddziału Terenowego w Zielonej Górze, założyciel i szef NZOZ „LOPiT” Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Osób Uzależnionych i Współuzależnionych w Zielonej Górze.
Opracowanie Programu poprzedzone zostało diagnozą problemu w województwie lubuskim przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wlkp., Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp., Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w Zielonej Górze, Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Zielonej Górze, Sądem Okręgowym w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp., jednostkami penitencjarnymi w woj. lubuskim oraz samorządami gminnymi i powiatowymi w regionie. Instytucje te udostępniły informacje oraz dane dotyczące problemu alkoholowego w regionie, jak również podejmowanych w tym obszarze działań profilaktycznych.
Wykorzystano również badania diagnozujące przeprowadzone w 2009 r. przez Korporację Pretendent Sp. z o.o. we Wrocławiu.
Głównym celem Programu jest zmniejszenie rozmiarów zjawiska alkoholowego oraz przeciwdziałanie problemom związanym z nadużywaniem napojów alkoholowych w województwie lubuskim. Określone w Programie priorytety i działania mają na celu zmniejszenie rozmiarów problemu alkoholowego poprzez szeroko rozumianą profilaktykę przeciwalkoholową, leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych, a także ochronę ofiar przemocy w rodzinie z problemem alkoholowym, jak i pomoc psychologiczną udzielaną jej sprawcom.
Z uwagi na fakt, iż alkoholizm jest problemem społecznym, przeciwdziałanie temu zjawisku wymagać będzie udziału i współpracy wielu podmiotów oraz instytucji działających na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w województwie.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z nowo uchwalonym Programem.