Menu
Licznik odwiedzin: 8857578
Podsumowanie 2023 roku
Rok 2023 upłynął nam na realizacji dwóch istotnych projektów w obszarze polityki społecznej. Ich realizacja wymagała współpracy z licznymi partnerami i interesariuszami: samorządem terytorialnym, jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorstwami społecznymi.
PROJEKT "ZIELONE GOSPODARSTWA OPIEKUŃCZE"
30 czerwca 2023 roku zakończyliśmy realizację projektu pn. "Zielone gospodarstwa opiekuńcze" współfinansowanego ze środków EFS w ramach Działania 7.5 Usługi społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Nadal kontynuujemy współpracę z gminami i organizacjami prowadzącymi gospodarstwa opiekuńcze: Fundacją Gościniec Pod Dębem prowadzącą Gospodarstwo Opiekuńcze w Jasieńcu, Fundacją ELIZA prowadzącą Gospodarstwo Opiekuńcze w Jordanowie i Fundacją Ma Dar prowadzącą Gospodarstwo Opiekuńcze w Nowym Żabnie. Działalność gospodarstw opiekuńczych jest finansowana ze środków gminnych oraz funduszy PFRON.
PROJEKT "EFEKT SYNERGII - KOORDYNACJA LUBUSKIEGO WŁĄCZENIA SPOŁECZNEGO"
1 lipca 2023 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze rozpoczął realizację nowego projektu pn. „Efekt synergii – koordynacja lubuskiego włączenia społecznego”. Jego celem jest uspójnienie polityki włączenia społecznego realizowanej w województwie lubuskim. Do współpracy zapraszamy pracowników wszystkich jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego, przedstawicieli instytucji rządowych, świata nauki, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych. W ramach projektu do 2028 roku realizujemy działania z następujących obszarów:
- diagnozy, badania, monitoring i ewaluacja
- szkolenia, warsztaty, superwizja i doradztwo
- usługi społeczne, centra usług społecznych
- ekonomia społeczna
- aktywna integracja ( wsparcie dla CIS,ZAZ, WTZ)
- rodzina i piecza zastępcza
- programowanie polityki społecznej
- zamówienia społecznie odpowiedzialne
- kampanie społeczne
- innowacje społeczne
- projekty partnerskie
ZADANIE 1. BADANIA I MONITORING
We wrześniu 2023 r. rozpoczęły się prace nad pierwszym badaniem pn.: Diagnoza stanu usług społecznych dotyczących osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w ramach projektu Efekt synergii – koordynacja lubuskiego włączenia społecznego. Celem badania jest pozyskanie danych na temat rodzajów świadczonych usług społecznych kierowanych do osób z niepełnosprawnościami i zapotrzebowania na nie. Stan realizacji usług będzie charakteryzowany w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Potrzeby dotyczące rozwoju sektora będą mierzone w odwołaniu do opinii pracowników instytucji i placówek świadczących badane usługi.
ZADANIE 2. PODNOSZENIE KOMPETENCJI KADR JST I PODMIOTÓW DZIAŁAJĄCYCH NA RZECZ WŁĄCZENIA SPOŁECZNEGO – SZKOLENIA
W dniach 25.05-01.06.2023 przeprowadzona została analiza potrzeb szkoleniowych wśród grup docelowych projektu, która pozwoliła określić tematykę potrzebnych szkoleń dla realizatorów zadań z zakresu uspójnienia polityki włączenia społecznego realizowanej w regionie lubuskim.
Głównym narzędziem badawczym była ankieta internetowa, rozesłana drogą e-mail’ową do grup docelowych projektu koordynacyjnego. W celu szerszego rozpowszechnienia ankiety bardzo użytecznym narzędziem okazał
się portal społecznościowy Facebook, poprzez który udało się rozesłać formularz ankiety do większej liczby osób. Dodatkowo poproszono o rozesłanie linku do ankiety wśród instytucji oraz udostępnienie go w mediach społecznościowych, aby możliwie duża liczba respondentów miała możliwość wskazania swoich potrzeb szkoleniowych.
Za nami pierwsze szkolenie w ramach projektu "Efekt Synergii - koordynacja lubuskiego włączenia społecznego" - w dniach 5-6 grudnia 2023 r. odbyło się szkolenie pn. "Wzmocnienie kompetencyjne kadry pracującej z osobami z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunami". Dwa dni, przepełnione wiedzą praktyczną, wymianą doświadczeń, nowymi kontaktami grupy profesjonalistów, pracującej na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami - wszystko po to, aby jeszcze lepiej rozumieć i odpowiadać na ich potrzeby.
ZADANIE 4. WŁĄCZENIE SPOŁECZNE W OBSZARZE EKONOMII SPOŁECZNEJ
W lutym 2023r. odbyło się ostatnie posiedzenie RKRES w dotychczasowym składzie. W związku z wejściem w życie nowej ustawy o ekonomii społecznej powołano nowy skład RKRES oraz przygotowano regulamin funkcjonowania komitetu. RKRES jest organem opiniodawczo – doradczym w sprawach ekonomii społecznej działającym przy Marszałku Województwa Lubuskiego. Pierwsze posiedzenie w nowym składzie odbyło się 2 października 2023r.
Zorganizowano 8 edycję Konkursu „Lubuski Włącznik. Lider Biznesu Społecznego”, który ma na celu wspomaganie budowania trwałej pozycji rynkowej podmiotów ekonomii społecznej z terenu województwa lubuskiego poprzez promocję ich działalności i stwarzanie możliwości prezentowania ich oferty szerokiemu gronu potencjalnych klientów. W tym roku mamy jego ósmą edycję.
W obecnej 8 edycji nagrodzono 3 podmioty ekonomii społecznej i 3 jednostki samorządu terytorialnego w 4 kategoriach.
Kategoria I. Lider Przedsiębiorczości Społecznej (1 laureat i dwóch wyróżnionych)
Kategoria II. Lider Reintegracji (1 laureat i dwóch wyróżnionych)
Kategoria III. Lider Inicjatyw Lokalnych (1 laureat i dwóch wyróżnionych)
Kategoria IV. Urząd Przyjazny Podmiotom Ekonomii Społecznej (3 laureatów).
W ósmej edycji konkursu udział wzięło 20 PES
Przygotowano opinie o przebiegu dotychczasowej współpracy dla podmiotów ubiegających się o akredytację.
Doradztwo w zakresie ES oraz usług społecznych.
ZADANIE 5. WŁĄCZENIE SPOŁECZNE W OBSZARZE AKTYWNEJ INTEGRACJI
Przeprowadzono cztery regionalne spotkanie sieci podmiotów reintegracyjnych.
Świadczono doradztwo dot. pozyskiwania środków na inicjowanie nowych rozwiązań w zakresie usług społecznych.
Wypracowano wspólnie z lubuskimi centrami integracji społecznej i przekazano do Rady Zatrudnienia Socjalnego stanowisko dot. funkcjonowania podmiotów zatrudnienia socjalnego.
ZADANIE 7. KREOWANIE REGIONALNYCH POLITYK I ZWIĘKSZANIE ŚWIADOMOŚCI
Świadczono doradztwo dla JST w zakresie: finansowania usług społecznych, programowania LPDI, stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych.
Przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami województwa lubuskiego projektu Regionalnego Planu Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji dla województwa lubuskiego na lata 2023-2026. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął Regionalny Plan Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji dla województwa lubuskiego na lata 2023-2026 uchwałą nr 352/4962/23 z dnia 29.08.2023 r.
Rozpoczęto prace zespołu roboczego ds. opracowania Lubuskiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2024-2026.
Przeprowadzono cztery spotkania doradcze dla JST w zakresie programowania lokalnej polityki społecznej mające na celu wypracowania założeń dotyczących powoływania centrów usług społecznych w województwie lubuskim, w tym schematu ich wsparcia. Spotkania poprowadził ekspert Igor Armon Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie.