Menu
Licznik odwiedzin: 8856920
Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego -„Równe szanse” Fundacji wspierającej osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ich rodziny z siedzibą w Zielonej Górze (realizator)
Informujemy, że w dniu 22 października br. do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze (ROPS), na podstawie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2023 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wpłynęła oferta „Równe szanse: Fundacji wspierającej osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ich rodziny z siedzibą w Zielonej Górze (realizatora zadania) na realizację zadania publicznego pn.: „Realizacja zajęć edukacyjno – profilaktycznych dla uczniów szkół podstawowych” z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym - o dotację w wysokości 7.950 zł.
Zgłoszone zadanie publiczne spełnia łącznie wszystkie warunki określone w art. 19a, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Niniejsze zadanie jest zgodne z Wojewódzkim Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2030 i mieści się w Celu strategicznym 2: Profilaktyka i Celu operacyjnym 2.1: Ograniczenie używania substancji psychoaktywnych i zaburzeń behawioralnych oraz czynników zwiększających ryzyko sięgania po substancje psychoaktywne i zagrażające zdrowiu czynności w populacji Lubuszan, w tym w grupach podwyższonego ryzyka.
Zadanie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych (5-8 klasa). Odbiorcami zadania będą mieszkańcy w szczególności powiatów: zielonogórskiego oraz Miasta Zielona Góra. Łączna ilość uczestników: ok. 200 osób. Bezpośrednim realizatorem zadania będzie „Równe szanse” Fundacja wspierająca osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ich rodziny z siedzibą w Zielonej Górze. Projekt realizowany będzie w budynkach szkół podstawowych, które wezmą udział w realizacji zadania. Przedmiotem zadania jest przeprowadzenie zajęć, mających na celu wspieranie profilaktyki zdrowotnej uczniów, dostarczanie wiedzy na temat szkodliwości przyjmowania narkotyków oraz uzależnień behawioralnych, wyjaśnianie uczestnikom działania mechanizmów obronnych uzależnienia. Na zajęciach przeanalizowane zostaną zyski i szkody wynikające z uzależnienia oraz wpływ takich zachowań na ewentualne konflikty z prawem. Uczestnicy zostaną zapoznani z alternatywnymi sposobami zaradczymi/odreagowującymi nieprzyjemne emocje oraz konstruktywnymi sposobami rozwiazywania problemów. W ramach zajęć przewiduje się realizację 2 dwugodzinnych sesji dla 10 grup uczniów. Szacowana liczba uczestników każdej grupy to 20 osób. Zajęcia będą prowadzone przez psychologa, posiadającego przygotowanie pedagogiczne, specjalistę psychoterapii uzależnień certyfikowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze informuje, że w dniu 31 października 2024 r. Zarząd Województwa Lubuskiego pozytywnie rozpatrzył ofertę i zarekomendował zadanie do dofinansowania kwotą 7.950 zł.