Menu
Licznik odwiedzin: 8989725
Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego – „Równe szanse” Fundacja wspierająca osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ich rodziny z siedzibą w Zielonej Górze
Informujemy, że w dniu 22 października 2024 r. w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Zielonej Górze złożona została uproszczona oferta realizacji zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, zgodnie z art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491) „Równe szanse” Fundacji wspierającej osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ich rodziny z siedzibą w Zielonej Górze na realizację zadania: „Realizacja zajęć edukacyjno – terapeutycznych dla osób pozbawionych wolności” w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej - o dotację w wysokości 10.000 zł.
Zgłoszone zadanie publiczne spełnia łącznie wszystkie warunki określone w art. 19a, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Niniejsze zadanie jest zgodne z Wojewódzkim Programem Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030 i mieści się w Celu strategicznym 2: Zwiększenie dostępności i skuteczności ochrony oraz wsparcia osób doznających przemocy domowej i Kierunku działania 2.3: Udzielanie pomocy i wsparcia osobom doznającym przemocy domowej.
Zadanie skierowane jest do osadzonych osób przebywających w jednostkach penitencjarnych w Zielonej Górze oraz w Krzywańcu, które doznawały przemocy domowej w swoich miejscach zamieszkania i domach rodzinnych. Warsztaty planowane są dla około 48 osób, podzielonych na 8 grup, w formie 3 dwugodzinnych spotkań. W ramach niniejszego zadania planowane jest przeprowadzenie warsztatów mających na celu dostarczenie wiedzy na temat zjawiska przemocy domowej, udzielenie wsparcia osobom doznającym przemocy, omówienie wpływu przemocy na warunki panujące w rodzinie, na relacje i więzi. Podczas warsztatów wyjaśnione zostaną uczestnikom działania mechanizmów przemocy, przeanalizowane zostaną możliwe sposoby reagowania na przemoc oraz alternatywne do przemocy sposoby reagowania na frustrację. Służba więzienna obejmuje działaniami edukacyjno -terapeutycznymi tylko osoby, które stosowały przemoc domową. Osoby osadzone doznające przemocy domowej nie są objęte żadnym wsparciem, zatem warsztaty zaproponowane przez Fundację mogą odegrać znaczącą rolę w intensyfikacji oddziaływań terapeutycznych na osoby osadzone i wpłynąć na zmianę sposobu ich funkcjonowania w przyszłości. Grupa osadzonych, która doznawała przemocy domowej wymaga objęcia oddziaływaniami, które pozwoliłyby na przepracowanie problemu. Bezpośrednim realizatorem zadania będzie „Równe szanse” Fundacja wspierająca osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ich rodziny z siedzibą w Zielonej Górze. Zajęcia prowadzone będą przez psychologa, posiadającego przygotowanie pedagogiczne i pedagoga, a więc osoby posiadające kompetencje do pracy z osobami doznającymi przemocy.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze informuje, że w dniu 25 października 2024 r. Zarząd Województwa Lubuskiego pozytywnie rozpatrzył ofertę i zarekomendował zadanie do dofinansowania kwotą 10.000 zł.