Menu
Licznik odwiedzin: 8989452
Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego – Lubuskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Rozwój” z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim (realizator)
Informujemy, że w dniu 4 listopada br. do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze (ROPS), na podstawie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2023 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wpłynęła oferta Lubuskiego Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego „Rozwój” z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim (realizatora zadania) na realizację zadania publicznego pn.: „Działania profilaktyczne i edukacyjne w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej” w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej - o dotację w wysokości 10.000 zł.
Zgłoszone zadanie publiczne spełnia łącznie wszystkie warunki określone w art. 19a, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Niniejsze zadanie jest zgodne z Wojewódzkim Programem Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030 i mieści się w Celu strategicznym 1: Zintensyfikowanie działań profilaktycznych, diagnostycznych i edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej i Kierunku działania 1.2: Podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społecznej w zakresie przyczyn i skutków przemocy domowej i Zadaniu: Działania edukacyjne dotyczące przemocy domowej.
Zadanie skierowane jest do 20 osób z powiatu gorzowskiego i strzelecko - drezdeneckiego, które są zagrożone i dotknięte problemem przemocy domowej, w szczególności ofiar zachowań przemocowych. W ramach niniejszego zadania planowane jest przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych (5 spotkań). Każde spotkanie będzie trwało 4 godziny zegarowe. Podczas warsztatów omawiane będą: metody wychowawcze bez użycia przemocy, omówienie i zniwelowanie stereotypów nt. przemocy domowej, asertywność jako umiejętność stawiania granic wobec osób stosujących przemoc. W ramach zadania odbędą się również warsztaty prawnicze (3 spotkania razem 10 godzin). Tematy: formy udzielanej pomocy prawnej, organy udzielające pomocy prawnej, prawa osoby doznającej przemocy, procedura „Niebieskie Karty”- obowiązek opuszczenia mieszkania przez osobę stosującą przemoc i zakaz zbliżania się do osoby doznającej przemoc. Jako integracja środowiska i utrwalenie pozytywnych treści zorganizowany zostanie przegląd kolęd i pastorałek dla około 126 osób, w tym dla uczestników warsztatów prawnych i edukacyjnych. Warsztaty prowadzone będą przez radcę prawnego i terapeutę. Zadanie realizowane będzie w wynajętych pomieszczeniach w Międzygminnym Centrum Integracji Społecznej w Kostrzynie nad Odrą, ul. Dworcowa 2.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze informuje, że w dniu 8 listopada 2024 r. Zarząd Województwa Lubuskiego pozytywnie rozpatrzył ofertę i zarekomendował zadanie do dofinansowania kwotą 10.000 zł.