Menu
Licznik odwiedzin: 8822577
Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego – Fundacja LUSTRO z siedzibą w Nowej Soli (realizator)
Informujemy, że w dniu 28 października br. do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze (ROPS), na podstawie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2023 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wpłynęła oferta Fundacji Lustro z siedzibą w Nowej Soli (realizatora zadania) na realizację zadania publicznego pn.: „Przemoc domowa w aspekcie prawnym i psychologicznym. Cykl spotkań edukacyjnych” w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej - o dotację w wysokości 10.000 zł.
Zgłoszone zadanie publiczne spełnia łącznie wszystkie warunki określone w art. 19a, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Niniejsze zadanie jest zgodne z Wojewódzkim Programem Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030 i mieści się w Celu strategicznym 1: Zintensyfikowanie działań profilaktycznych, diagnostycznych i edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej i Kierunku działania 1.2: Podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społecznej w zakresie przyczyn i skutków przemocy domowej i Zadaniu: Działania edukacyjne dotyczące przemocy domowej.
Zadanie skierowane jest do osób doświadczających przemocy domowej, członków ich rodzin, osób zagrożonych przemocą. Odbiorcami zadania będą mieszkańcy w szczególności powiatów: nowosolskiego i zielonogórskiego. Łączna ilość uczestników: 15 osób. Bezpośrednim realizatorem zadania będzie Fundacja LUSTRO z siedzibą w Nowej Soli. Projekt zakłada realizację cyklu składającego się z 5 spotkań edukacyjnych w zakresie zjawiska przemocy domowej opartych na specjalistycznej wiedzy prawniczej i psychologicznej, umożliwiających osobom dotkniętym lub zagrożonym problemem przemocy domowej efektywne reakcje
na zjawisko przemocy domowej i działania ochronne. Każde ze spotkań będzie trwało 4 godziny zegarowe. Miejscem realizacji zadania będzie sala przy ul. Garbarskiej 6/2 w Nowej Soli.
Celem spotkań edukacyjnych będzie zwiększenie wiedzy i świadomości uczestników na temat przemocy domowej oraz dostępnych form wsparcia. Ważnym elementem spotkań będzie możliwość przekazania informacji o prawach przysługujących osobom doznającym przemocy, w tym o prawie do ochrony, wsparcia i pomocy prawnej. Równocześnie uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z aspektami psychologicznymi, związanymi ze skutkami doznawania przemocy. Przedstawione zostaną narzędzia i techniki radzenia sobie ze stresem i traumą. Przekazane zostaną również praktyczne informacje, które umożliwią uczestnikom zaplanowanie działań w sytuacjach zagrożenia, w tym opracowanie indywidualnych planów bezpieczeństwa. Każdy uczestnik pozna lokalne zasoby wsparcia, takie jak schroniska, poradnie psychologiczne czy linie wsparcia, które mogą okazać się nieocenione w krytycznych sytuacjach.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze informuje, że w dniu 30 października 2024 r. Zarząd Województwa Lubuskiego pozytywnie rozpatrzył ofertę i zarekomendował zadanie do dofinansowania kwotą 10.000 zł.