Top menu

Spotkanie z dyrektorami PCPR oraz przedstawicielami ośrodków adopcyjnych z województwa lubuskiego

Uprzejmie informujemy, że 29 października br. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie z dyrektorami Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz przedstawicielami ośrodków adopcyjnych z województwa lubuskiego. Spotkaniu przewodniczył Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Spotkanie podyktowane zostało zmianami do ustawy  z  dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, które weszły w życie 19 września br., w zakresie dodatkowych zadań nałożonych na samorząd województwa oraz na ośrodki adopcyjne. Nowe zadania ośrodków adopcyjnych dotyczą m.in. prowadzenia szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz dla kandydatów do pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

Dyrektorzy przyjęli propozycję Jakuba Piosika, aby w jednym ze spotkań szkoleniowych uczestniczył przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, przedstawiając kandydatom biorącym udział w szkoleniu zasady finansowania rodzin zastępczych zawodowych, rodzin zastępczych niezawodowych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego.

Wspólnie ustalono procedurę kierowania kandydatów na szkolenie, jak również niezbędną dokumentację, którą Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie będzie przesyłało wraz ze skierowaniem kandydatów na szkolenie do Ośrodka Adopcyjnego.

Omówiono również skalę potrzeb w zakresie szkolenia kandydatów.
Z przekazanych informacji wynika, że na szkolenie oczekuje niewielu kandydatów. Obecnie są prowadzone szkolenia organizowane przez PCPR lub zlecone innym podmiotom.

Dyrektorzy PCPR postawili jednak wniosek, aby Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze ponowił szkolenia trenerów prowadzących szkolenia kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych w ustawowo określonych formach pieczy zastępczej.

W związku ze zmianami do ustawy, omówiono też kwestię przesyłania sporządzonych przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej stosownych opinii i informacji, które są niezbędne do sporządzenia przez Ośrodek Adopcyjny karty dziecka i jego kwalifikacji do przysposobienia.

Na spotkaniu został omówiono również udział przedstawicieli Ośrodka Adopcyjnego w posiedzeniach oceny sytuacji dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej oraz w rodzinnym domu dziecka. Ustalono, że przedstawiciel Ośrodka Adopcyjnego będzie brał udział w posiedzeniach mających na celu tylko monitorowanie procedur adopcyjnych dzieci z uregulowaną sytuacją prawną umożliwiającą przysposobienie.

Maj
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Multimedia