Top menu

Profilaktyka przede wszystkim

25 czerwca w Gorzowie odbyło się spotkanie robocze dotyczące profilaktyki zdrowotnej z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej z województwa lubuskiego. Organizatorami spotkania były: Ośrodek Koordynujący Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, Ośrodek Prewencji Nowotworów Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie oraz Wydział Zamiejscowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp. 

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze na spotkaniu reprezentował dyrektor Jakub Piosik.
 W swoim wystąpieniu pt. „Zdrowa rodzina to priorytet - o działaniach samorządu województwa na rzecz rodzin” przedstawił działania promujące zachowania prozdrowotne wśród rodzin w województwie lubuskim. Omawiając zadania dotyczące profilaktyki realizowane przez ROPS, prelegent wskazał wiele działań dotyczących podwyższania świadomości rodziców i dzieci, nie tylko w zakresie ściśle zdrowotnym. Zapoznał zebranych z realizacją programów samorządowych mających na celu wspieranie rodziny, w tym działanie Niebieskiej Lubuskiej Tarczy, Wojewódzki Program Przeciwdziałania Narkomanii, Wojewódzki program integracji społecznej osób niepełnosprawnych,  Wojewódzki Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz współpracę z podmiotami III sektora. Województwo Lubuskie umożliwia rodzinom łatwiejszy dostęp do różnego rodzaju instytucji i usług. Jednym z najnowszych działań, w których prym wiedzie nasz region, jest wdrożenie Lubuskiej Karty Dużej Rodziny. Korzystając z obecności na spotkaniu, dyrektor ROPS poprosił uczestników o promocję Karty w gminach, podkreślił, że w ten sposób dbamy także o rozwój kulturalny i społeczny rodzin, o poszerzenie ich możliwości i integrację zarówno wewnętrzną jak i środowiskową.

Adam Ostrowski, wicedyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie przedstawił analizy dotyczące umieralności i zachorowalności na nowotwory złośliwe w Europie, Polsce i województwie lubuskim. W naszym regionie odnotowuje się w tym zakresie ponad 20-procentowy wzrost. Mężczyźni najczęściej zapadają na raka płuca, raka prostaty, raka jelita grubego. U Lubuszanek przoduje rak piersi, płuca i rak szyjki macicy. Niepokojące są dane, które świadczą o zbyt późnym podjęciu leczenia. Mieszkańcy nie zgłaszają się na badania profilaktyczne. W lubuskiem co 4 godziny stwierdzany jest zgon z powodu choroby nowotworowej.

Mariusz Stępień, koordynator Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. omówił główne problemy profilaktyki onkologicznej w województwie. Według dostępnych danych tylko 25 procent kobiet z populacji ponad 88 tysięcy zgłasza się na bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Programu. Wynika to w niskiej świadomości roli profilaktyki.

Karolina Rabenda-Łącka, kierownik ośrodka profilaktycznego raka piersi, tłumaczyła, jak ważne jest wczesne wykrycie choroby. W swoim wystąpieniu mówiła np. o konieczności badań uwzględniających takie uwarunkowania, jak skłonności genetyczne, przeżyte ciąże, problemy hormonalne. Jedynym sposobem ratunku przed wczesnym zgonem na raka piersi jest badanie mammograficzne, które w ramach Programu - w wieku od 45. do 50. roku życia - można zrobić za darmo.

Wśród osób uczestniczących w spotkaniu obecna była również Łucja Wojewódzka, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Maj
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Multimedia