Top menu

Kampania społeczna: „Poświęć mi chwilę uwagi” w ramach obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera

Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób dotkniętych Chorobą Alzheimera zwróciło się do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze z prośbą o rozpowszechnienie idei prowadzonej przez siebie kampanii. Ma ona na celu podkreślenie znaczenia wczesnego diagnozowania chorób otępiennych, poprawę stanu wiedzy o chorobie Alzheimera i sposobach radzenia sobie z długotrwałą opieką nad chorym.

„W Pana/Pani wieku ja również chciałbym być taki sprawny!, a kłopoty z pamięcią no cóż, lata swoje Pan /Pani ma…” – takie słowa bardzo często słyszą opiekunowie i sami chorzy od lekarzy pierwszego kontaktu ale również od ludzi z najbliższego otoczenia. Dopiero gdy  choroba zbiera swoje żniwo w postaci zagubienia się osoby chorej, jej poczucia bycia okradanym,  narastającymi pretensjami do najbliższej rodziny i sąsiadów „o wszystko” – wówczas zapala się czerwone światełko, że chyba coś z mama tata dzieje się nie tak. Niestety, najczęściej  od czasu pierwszych zgłaszanych lub zauważonych symptomów choroby mija kilka straconych lat. Straconych dla samego chorego jak również jego rodziny, ponieważ otępienie w chorobie Alzheimera należy do tego rodzaju chorób, które  obejmuje całą rodzinę. Zaczyna się od podstawowych problemów z pamięcią. U  niektórych osób dochodzi do zaburzeń mowy, trudności w odnalezieniu właściwych słów czy stopniowego zubożenia języka. U innych  zauważymy ciągłe  zadawanie tych samych pytań, gubienie przedmiotów lub ciągłe szukanie rzeczy nagminnie chowanych. W późniejszym stadium rozwoju choroby osoba nią dotknięta nie poradzi sobie bez wsparcia i opieki ze strony innych. Dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnoza, która daje chorym szansę na wczesne podjęcie leczenia, które może wydłużyć czas ich samodzielnego funkcjonowania a rodzinie ulżyć w sprawowanych obowiązkach.  

CO POWINNO NAS NIEPOKOIĆ, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  • Trudności w zapamiętywaniu nowych informacji

Mama : …dostałam piękny telefon od córki, problem w tym, że nie wiem jak się go obsługuje…coś tu naduszam… jak Asia mi to tłumaczyła …zielony przycisk, no tak słuchawka, ale co dalej?...cuda techniki - ja za nie dziękuję. Całe życie nie był mi potrzebny, wiec teraz też nie jest.  Niech leży!

Córka : …mamo, tyle razy ci tłumaczyłam: kiedy dzwoni telefon naduś zieloną słuchawkę - czy ty nie rozumiesz, że ja umieram ze strachu, gdy dzwonie dziesiąty raz a ty nie odbierasz telefonu?! Jeden przycisk, zielony. To nie wymaga wiele myślenia!...

  • Problemy z orientacją w miejscu, i czasie

Mama: …wybrałam się do warzywniaka, jak zwykle – tyle, że po wyjściu z kiosku nie wiedziałam, w którą stronę mam iść. Szłam i szłam, zakupy były coraz cięższe. Moją sąsiadkę, tę wścibską spod dwójki , spotkałam przy parku. Wzięła mnie  pod rękę, powiedziała, że cieszy się z naszego spotkania i chętnie  pójdzie ze mną do domu.  Naturalnie po powrocie, córka zrobiła mi karczemną awanturę. Tak naprawdę nie wiem dlaczego?...

Córka: :…mamo, gdzie się podziewałaś? Miałaś kupić tylko ziemniaki na obiad. Ja już od dwóch godzin szukam cię po osiedlu. A ty ,  beztrosko, nie wiadomo gdzie, chodzisz sobie z  sąsiadką…Dziękuję ci  za taką pomoc! 

  • Zapominanie nazw przedmiotów, rzeczy, nazwisk

Tata: ….mam na końcu języka, mam… no przecież przed chwilą wiedziałem …zaraz sobie przypomnę!  Synu a ty nie pamiętasz jak ten mój kolega wędkarz się nazywa?Syn :…tato, dziesiąty raz ci  powtarzam - Wołecki… zapisz sobie w końcu!

  •  Ciągłe szukanie , przekładanie rzeczy

Mama: … przed chwilką położyłam gdzieś parasolkę, ale nie pamiętam gdzie, a to było zaledwie minutę temu, odłożyłam krzyżówkę, miałam założone okulary – gdzie są? Wszystko mi się kręci, może to nie było dzisiaj a wczoraj?...Co się dzieje?...
Córka: …mamo wczoraj położyłam rachunki w pierwszej szufladzie komody, co z nimi zrobiłaś – nie ma ich tu! Tyle razy prosiłam, żebyś nie przekładała ciągle tych rzeczy, później nic nie możemy znaleźć. Po co ty to robisz? Nudzisz się? To zajmij się czymś ciekawym…

  •  Skłonność do zmian nastroju

Mama: …chce mi się płakać, bo… Nie wiem dlaczego! Nie ufam tej sąsiadce, tak dziwnie na mnie patrzy, jakoś krzywo, pewnie chce coś ukraść! Czuję niepokój, coś mnie dręczy ale nie umiem tego nazwać… Boję się, że ktoś może mi coś zrobić…
Córka: …mamo dlaczego chowasz te klucze, który raz proszę cię, byś wieszała je na miejscu do tego przeznaczonym! Teraz spóźnimy się na autobus. No nie - to nie twoja wina. Zapewne sąsiadka chowa te klucze a może mają nogi...?

  • Nieuzasadniona niczym złość a nawet agresja

Mama: …nie mogę znaleźć własnych rzeczy, pewnie znowu córka wszystko poprzekładała w mojej szafie! Bezustannie mnie pouczają: co mam robić, gdzie mam iść - mam tego dość – sama sobie poradzę. Zostawicie mnie wszyscy w spokoju, wynoście się z mojego domu!
Córka: …mamo co ty robisz? Zaledwie przedwczoraj wszystko posprzątałam a ty kolejny raz zrobiłaś  rewoltę w szafach! Mało tego, może mi wytłumaczysz,  co te rajstopy robią w lodówce? Mam tego dość! Codziennie to samo! Nie mam już sił. Rób co chcesz! TO TWÓJ DOM I TWOJE ŻYCIE…. 

TAKIE POSTEPOWANIE OBU STRON JEST PODYKTOWANE BRAKIEM WŁAŚCIWEJ DIAGNOZY I ŚWIADOMOŚCI CHOROBY !

DZIWNE ZACHOWANIA  NIE WYNIKAJĄ Z WIEKU ALE  Z POSTĘPUJĄCEJ CHOROBY, KTÓRĄ NALEŻY LECZYĆ - ABY ZMINIMALIZOWAĆ JEJ DOTKLIWOŚĆ  DLA PACJENTÓW I ICH OPIEKUNÓW.

Chory – nie mając świadomości choroby -  zaczyna się wstydzić, że niczego nie pamięta. Wstydzi i... ukrywa swój stan. Najbliżsi myślą, że to objawy starzenia się, że mama, teściowa, tato marudzi lub dziwaczeje… pewnie ze starości!  To błędne przekonanie i czas to zmienić dla naszych dziadków, rodziców i dla nas samych!

Kluczowym założeniem kampanii społecznej jest zwrócenie uwagi na problemy dotykające osoby w podeszłym wieku, a także przekonanie potencjalnych odbiorców o ważności  diagnozowania chorób otępiennych.  Wczesna diagnoza i prawidłowe leczenie mogą znacznie poprawić funkcje poznawcze, a także codzienne funkcjonowanie i jakość życia osoby chorej i jej rodziny.  Im szybciej zostaną wykryte zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu, tym większa jest szansa na ich efektywne leczenie lub  spowolnienie procesu chorobowego.

Aby popularyzować tę wiedzę, 21 września br.,  dostarczymy do zielonogórskich przychodni  opracowane ulotki informacyjne dotyczące znaczenia wczesnego diagnozowania chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera oraz przekażemy do rąk lekarzy rodzinnych gotowe materiały:  Testy  MMSE (krótkie narzędzie przesiewowe do oceny otępień) . 

Z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera w dniu 20 września br.,   zapraszamy  opiekunów osób dotkniętych Chorobą Alzheimera,  do odwiedzenia placówki Centrum Usług Opiekuńczych, która prowadzi  Dom Dziennego Pobytu na os. Pomorskim 28. Odbędzie się tu Dzień otwarty ośrodka  od godz 16.00 - 19.00

W programie: 

-  godz. 16.00: prelekcja specjalisty neurologa dr M. Biernat „Znaczenie choroby Alzheimera w życiu pacjenta i rodziny” 
- godz. 17.00:  spotkanie integracyjne, recital artystyczny ”Powróćmy jak za dawnych lat…”
- porady  terapeutów, lekarza, psychologa

Osoby zainteresowane udziałem, prosimy o  wcześniejszą rejestrację telefoniczną pod nr: 68 325 83 66 lub osobistą w w/w placówce.  

Kampania  realizowane jest w zakresie projektu: Współprowadzenie ośrodka wsparcia dziennego dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera, w ramach uzyskanego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze przez Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera.

Wioletta Baziuk

Maj
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Multimedia