Top menu

"WOLONTARIAT ŁĄCZY POKOLENIA"

W dniu 17 października 2011r. o godzinie 12.20 w Zespole Szkół Akademickich „Lotnik” w Zielonej Górze przy ul. Szosa Kisielińska 18 (w świetlicy szkolnej) odbyła się inauguracja akcji „Wolontariat łączy pokolenia”.

WOLONTARIAT ŁĄCZY POKOLENIA

W dniu 17 października 2011 r. o godzinie 12.20  w Zespole Szkół Akademickich „Lotnik” w Zielonej Górze odbyła się inauguracja akcji „Wolontariat łączy pokolenia” oraz konkursu skierowanego do lubuskich gimnazjalistów, organizacji pozarządowych i szkół ponadpodstawowych.

Całe przedsięwzięcie jest realizowane przez Departament Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi – Gorzowskim Stowarzyszeniem Studentów oraz Fabryką Aktywności Młodych z Gorzowa Wlkp.

Akcja ma na celu promocję i wspieranie wolontariatu, a konkurs pod hasłem „Wolontariat łączy pokolenia” aktywnie wprowadza nas w obchody w 2012r. Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Inauguracja kampanii w Zespole Szkół Akademickich „Lotnik” w Zielonej Górze rozpoczęła się konferencją prasową, na wstępie której przedstawione zostały krajowe cele i założenia obchodzonego w 2011 Europejskiego Roku Wolontariatu. Województwo Lubuskie również bardzo aktywnie włącza się w te obchody, nie tylko promując działalność wolontaryjną, ale także inicjując wiele nowych ciekawych inicjatyw.

Następnie głos zabrał gospodarz miejsca - Stefan Bulanda - Dyrektor Zespołu Szkół Akademickich w Zielonej Górze, który powiedział, że  „to nie przypadek, że spotykamy się tu - Zespole Szkół Akademickich, gdzie idea pomocy innym zajmuje szczególne miejsce”  .

Działanie podejmowane w szkole to wspólna praca uczniów i nauczycieli, która owocuje wieloma inicjatywami tj. pomoc podopiecznym Domu Samotnej Matki, Hospicjum przy Szpitalu, Świetlicy socjoterapeutycznej na osiedlu Pomorskim, Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Zaangażowanie uczniów zostało doceniono także w Polsce i w 2010 roku Lotnik  był gospodarzem i organizatorem Ogólnopolskiej Kapituły Szkolnych Klubów Wolontariatu, w której udział wzięła młodzież z całej Polski i nauczyciele koordynujący wolontariat w szkołach.

W dalszej części konferencji Maciej Szykuła - Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, w imieniu Zarządu Województwa wyraził pełne poparcie dla inicjatyw podejmowanych na rzecz drugiego człowieka.

Zaznaczył, że działania podejmowane przez wolontariuszy szkół, organizacji pozarządowych itp. to ogromny potencjał i ważny element budowania lubuskiego kapitału społecznego. Nadmienił także, że Zarząd Województwa stawia nie na akcyjność w działania, ale na ciągłą pomoc, która umożliwi stworzenie systemu wsparcia.

W drugiej części konferencji Beata Kiecana – Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Społecznej UMWL – omówiła działania dotychczas zrealizowane przez Urząd Marszałkowski oraz szczegółowo przedstawiła ideę, cel kampanii pn. „Wolontariat łączy pokolenia” organizowanej przez Departament.

Następnie o znaczeniu wolontariatu w procesie wychowawczym powiedziała Joanna Andrzejewska – Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół Akademickich. W swojej wypowiedzi podkreśliła jak zaangażowanie w pomoc na rzecz innych zmienia nie tylko osobę, której jest ona udzielana,  ale także jak zmienia „pomagacza”. Zaznaczyła, że aby działalność wolontaryjna w szkole mogła się rozwijać, to grono pedagogiczne musi stworzyć ku temu warunki. Zdaniem Joanny Andrzejewskiej rolą pedagogów nie jest kontrola uczniów tylko pomoc w rozwiązywaniu ich problemów, rozwijaniu ich zainteresowań intelektualnych i  własnych pasji życiowych.

Mikołaj Rosik to uczeń Zespołu Szkół Akademickich, a jednocześnie Przewodniczący Samorządu Szkolnego. Mikołaj to działacz społeczny, który zaprzeczył częstemu stwierdzeniu, że młodzież jest zła i w swojej krótkiej wypowiedzi prezentującej praktyczne formy wolontariatu udowodnił, że „młodzież warta jest zachodu”. Swoją wypowiedź zakończył słowami Alberta Einstein’a że „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”.

Na zakończenie konferencji głos zabrał Jarosław Marciniak - Prezes Gorzowskiego Stowarzyszenia Studentów, który opowiedział o partnerstwie organizacji pozarządowych i samorządu. Zaprosił także do czynnego udziału w happeningu  pn. „Pomiar aktywności”, w ramach którego zmierzony został poziom zaangażowania wśród lubuskiej młodzieży.

Po konferencji młodzież szkolna brała udział w licznych konkursach i zabawach. Wypisywała m.in. na specjalnie przygotowanych tablicach dobre uczynki, które sprawiają, że inni ludzie stają się szczęśliwsi.

Ostatnim etapem całego przedsięwzięcia była prelekcja pt. „Wolontariat młodzieżowy energią społeczną”, w której wzięło udział 30 wybranych uczniów – wolontariuszy z Lotnika. Uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat wolontariatu, poznali dobre praktyki w zakresie wolontariatu, które są realizowane przez Fabrykę Aktywności Lokalnej z Gorzowa Wlkp. Młodzież brała udział w quizie na temat wolontariatu, w którym do wygrania były pendrive.

Szczegółowe informacje nt. planowanych działań w ramach akcji „Wolontariat łączy pokolenia":

 

I. Konkurs „Wolontariat łączy pokolenia”:

  Trwać będzie od 17 października 2011r. do 22 listopada 2011r.

Ideą konkursu jest zainicjowanie i promocja działań partnerskich podejmowanych przez szkoły wspólnie z  organizacjami pozarządowymi, które ukierunkowane są na wspieranie osób starszych.

W ramach konkursu przewidziane są dwie kategorie:

1. Kategoria I - „Młodym Okiem”  – jest skierowana do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu województwa lubuskiego.

  Konkurs w ramach tej kategorii ma zachęcić gimnazjalistów do pomocy osobom starszym i współpracy z nimi. Zadaniem uczniów w I kategorii jest uwiecznienie w nagranym filmie/reportażu inicjatyw społecznych, działań lub innych form aktywności skierowanej do osób starszych.

Zadaniem młodzieży będzie wcielenie się w rolę reporterów i przedstawienie w nagranym filmie/reportażu, jak postrzegają wolontariat ukierunkowany na pomoc osobom starszym. Reportaż może dotyczyć, zarówno zorganizowanych akcji, jak i spontanicznych inicjatyw, np. pomoc sąsiadom - seniorom, dziadkom, kombatantom, mieszkańcom domów pomocy społecznej, itp.

Konkurs ma przełamywać stereotypy i niwelować bariery dzielące młodzież i osoby starsze, a także zachęcać ich do wspólnych inicjatyw, nawiązywania kontaktów, które owocować będą wymianą doświadczeń i poglądów między pokoleniami.

 2. Kategoria II - „Wespół w Zespół”  – jest skierowana do szkół gimnazjalnych i organizacji pozarządowych z terenu województwa lubuskiego.

Przedmiotem konkursu w ramach tej kategorii mają być wspólne inicjatywy szkół gimnazjalnych oraz organizacji pozarządowych z terenu województwa lubuskiego na rzecz osób starszych, przedstawione np. w formie prezentacji multimedialnej, albumu wraz z opisem przedsięwzięcia i dokumentacją fotograficzną lub inne formy wizualizacji.

Konkurs w ramach tej kategorii ma na celu promowanie najciekawszych partnerskich przedsięwzięć (np. bezpośrednia współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Domem Pomocy Społecznej lub zainicjowanie przedsięwzięcia uczniów wspólnie z organizacją pozarządową na rzecz osób starszych z terenu gminy).

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 28 listopada 2011 roku na posiedzeniu Komisji konkursowej.

Wręczenie nagród nastąpi podczas konferencji 5 grudnia 2011 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.

II. Edukacja w 10 szkołach gimnazjalnych z terenu województwa lubuskiego

(5 szkół z części północnej i 5 z części południowej) obędą się:

  • prelekcje pt. „Wolontariat młodzieżowy energią społeczną”,
  • konkursy o tematyce wolontariatu,
  • happening „Pomiar Aktywności w Wydychanym Powietrzu Wśród Lubuskiej Młodzieży”.

 

III. Poradnictwo dla lubuskich organizacji pozarządowych

(które w swojej statutowej działalności realizują zadania w zakresie pomocy społecznej), ukierunkowanych głównie na pomoc osobom starszym  z zakresu:

  • pozyskiwania środków na działalność statutową;
  • pozyskiwania sponsora;
  • pozyskiwania i zatrzymywania wolontariusza;
  • zawierania partnerstw;
  • oraz innych zagadnień z obszaru działalności organizacji pozarządowych.

Poradnictwo świadczone będzie przez przedstawicieli organizacji pozarządowych: Gorzowskie Stowarzyszenie Studentów oraz Fabryki Aktywności Młodych.

IV. Cykl 20 audycji i reportaży wraz z konkursami

Audycje/reportaże emitowane będą na antenie Polskiego Radia Regionalnej Rozgłośni Radiowej – Radio Zachód w paśmie 103 i 106 FM od 16.10.2011r. – 13.11.2011r.
Całe przedsięwzięcie będzie sygnowane wspólnym tytułem: „ :....Życie nie tylko po to jest by brać...”
Celem tego medialnego przedsięwzięcia jest promocja idei wolontariatu i korzyści z niego płynących.

 V. Cykl szkoleń z zakresu wolontariatu

- szczegóły na stronie  www.projektsystemowy.lubuskie.pl

 VI. Konferencja podsumowująca Europejski Rok Wolontariatu w województwie lubuskim

– która odbędzie się 5 grudnia 2011 r. (Światowy Dzień Wolontariusza) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

Marzec
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Multimedia